Anasayfa » Ana Manşet » Hayrettin Uçak Sebze ve Meyve İhracatını Değerlendirdi

Hayrettin Uçak Sebze ve Meyve İhracatını Değerlendirdi

Türkiye’nin önde gelen yaş sebze ve ihracatçı firmalarından biri olan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Uçak Kardeşler Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak İzmirli basın mensuplarıyla Seferihisar’daki yemekte bir araya geldi, firmalarının faaliyetleri ve tesisler hakkında bilgi verdi.

Uçak Kardeşler Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Baskanlığını yürütmekte Hayrettin Uçak firmanın faaliyetleri ve sektör ihracatındaki güncel gelişmeler hakkında bilgi vermek için İzmir’li basın mensuplarıyla bir araya geldi, soruları cevapladı.

Ocak -Ağustos Döneminde 1,4 Milyar Dolar ihracat

Hayrettin Uçak ilk olarak mevcut ihracat hakkında bilgi vererek:” Türkiye genelinde taze meyve sebze ihracatımız Ocak-Ağustos döneminde 1,4 milyar dolar, meyve sebze mamulleri ihracatımız 1 milyar dolara ulaşmıştır. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yıla göre taze meyve sebze ihracatımız %35 artarak 115 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatımız ise %7’lik artışla 374 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakamların hak ettiği seviyelere ulaşması için canla başla çalışıyoruz.” dedi.

Dünya’nın 70 Ülkesine Sebze ve Meyve İhracatı

“Taze meyve sebze ihracatımızı başta Rusya, Almanya, Romanya, Ukrayna, İtalya olmak üzere dünyanın 70 ülkesine gerçekleştiriyoruz.” diyen Hayrettin Uçak; “Yaş meyve sebze ürünlerinin uzak pazarlara ulaşması için hava kargo konusunda çalışmalar yaptık. İhracatımızı artırmaya yönelik uluslararası çalışmalarımızda son hızıyla devam ediyor, geçen hafta Hong Kong’da gerçekleşen bölgenin en önemli fuarından arkadaşlarımız yeni döndüler, önümüzdeki dönemlerde sektörümüzü Rusya, Çin, Fransa ve Almanya’da katılacağımız fuarlarda en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.

Biz yönetim kurulu olarak üyelerimizin sorunlarını çözdüğümüz takdirde bölgemiz ihracatının da kendiliğinden artacağı noktasından hareket ettik. Bu sebeple yönetim olarak göreve geldiğimiz günden beri birçok ilçede üye ve üreticilerle buluşma toplantıları düzenledik, onların ayağına gittik, tüm paydaşlarının bir araya geldiği toplantılar düzenledik.” açıklamasında bulundu.

Hayrettin Uçak’tan Egeyön Haber’e özel açıklamalar

Basın mensuplarına tesisleri gezdiren ve üretim aşamaları hakkında bilgi veren Uçak, EGEYÖN HABER’e yaptığı açıklamada , henüz sezonun tam olarak açılmadığını, bahçelerde ve fabrikada sezonda 100 kişiye yakın işçinin , Türkiye genelindeki tesislerde 10.000 kişiye yakın tarım işçisinin çalıştığını ifade ederken ; mandalina, greyfurt , ayva, nar, domates gibi tüm meyve sebze alanında üretim yaptıklarını, çok uzun yıllardır karşılıklı güvene dayalı olarak anlaşma yaptıkları üreticiler olduğunu ifade etti.

Hayrettin Uçak son olarak, Avrupa’ya Rusya’ya Ortadoğu’ya ihracaat yaptıklarını, ürünün yüzde 50’sini ülke içi pazara sunduklarını, rekoltenin bu yıl yüksek aynı zamanda üreticinin şanslı olduğunu ve alın terinin karşılığını alacağına inandığını belirtti.

 

Hakkında Serkan Özkurt

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Denizli Basket Gemlik maçına hazır

MERKEZEFENDİ BELEDİYESİ DENİZLİ BASKET, CUMA GÜNÜ KENDİ EVİNDE OYNAYACAĞI GEMLİK BASKETBOL MAÇININ SON ANTRENMANINI PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ SPOR YERLEŞKESİ’NDE TAMAMLADI.